Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentyści

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Zapobieganie próchnicy krok po kroku


Próchnica jest wskazywana jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Jej powstawanie związane jest z tym, że dzisiejsze społeczeństwo odżywia się niezdrowo, je zbyt dużo cukru i wszelkich szkodliwych substancji.

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentyści Gabinet dentystyczny Ruda Śląska
Kolejnym elementem jest brak regularnego mycia zębów, co ma bardzo negatywne skutki dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Zapobieganie próchnicy to nie tylko mycie zębów, ale także regularne wizyty u lekarza. Zresztą samo mycie zębów musi być odpowiednie - nie wystarczy po prostu minutę dziennie. Trzeba robić to w sposób właściwy z odpowiednią starannością. O próchnicy trzeba wiedzieć, że jest to choroba, która może spowodować bardzo poważne straty w jamie ustnej i wiąże się chociażby z koniecznością leczenia przez długie lata.

Próchnica jest to choroba, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdego z nas. Nikt nie chce mieć braków w uzębieniu, a takie właśnie skutki może nieść ze sobą próchnica. Wszystko to sprawia, że tego typu choroby nie mogą być przez społeczeństwo bagatelizowane. Przez próchnicę otrzymuje się takie straty w uzębieniu, że koszt wizyt u stomatologów może być ogromny. Jak wskazują specjaliści w swoich dziedzinach, rozwój próchnicy jest spowodowany złą higieną jamy ustnej oraz po prostu złą dietą. Warto o tym pamiętać podejmując codzienne odpowiedzialne decyzje o tym, czy coś zjeść, czy czegoś nie zjeść!




Korzystanie z małych gabinetów dentystycznych

Współcześni pacjenci bardzo często korzystają z prywatnych gabinetów stomatologicznych. Dobrzy dentyści mogą pochwalić się tym, że posiadają sporą liczbę zadowolonych pacjentów, którzy zamieszczają opinie na ich temat w internecie. Poza tym wielu pacjentów lubi obecnie korzystać z małych gabinetów dentystycznych. Chwalą sobie to, że mogą stale chodzić do jednego dentysty i zapisywać się na kolejne wizyty u dobrze znanych sobie pracowników przychodni. Wystarczy zadzwonić do przychodni lub skorzystać z internetowej obsługi żeby móc zapisać się na dogodny dla siebie termin. Jednak zaletą małych gabinetów jest również fakt, że dentysta dobrze znający swoich pacjentów zazwyczaj nie odmawia im przyjęcia w nagłych przypadkach.


Jak się leczy ból zębów?

Bóle zębów należy traktować jako sygnał alarmowy i wskazanie do jak najszybszego leczenia, aby uniknąć zapalenia. Infekcja zatok lub kości szczęki może bowiem powodować sepsę (posocznicę). Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica, uszkodzone tkanki zostaną usunięte i zastąpione wypełnieniem (plomba). W przypadku zapalenia miazgi zęba niezbędne może być leczenie kanałowe, a w razie stanu zapalnego ? antybiotykoterapia. Z kolei brak możliwości leczenia bywa wskazaniem do ekstrakcji ? chirurgicznego usunięcia zęba ze zbyt zaawansowanymi zmianami chorobowymi bądź też tzw. zęba mądrości np. z powodu wyrastania pod nieprawidłowym kątem.

Możliwe jest również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych typu paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jak deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen. W przypadku ekstrakcji ból i obrzęk są bowiem typowymi skutkami zabiegu utrzymującymi się przez 2-5 dni. Doznania bólowe mogą jednak towarzyszyć pacjentowi dłużej, gdyż zębodół goi 1-2 tygodnie, a rana w kości nawet do 6 miesięcy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w