dentysta zabrze - Dentyści

stomatolog zabrze

Kwalifikacje zawodowe dentysty

Chyba dla nikogo nie jest obcy termin lekarz dentysta, ponieważ wielu z nas korzystało z usług dentystycznych. Z definicji lekarz dentysta oznacza osobę, która posiada uprawnienia do praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu stomatolo

dentysta zabrze - Dentyści stomatolog zabrze
gii. Innymi słowy dentysta zajmuje się leczeniem zębów, dziąseł oraz przyległych okolic. Zawód lekarza dentysty jest potrzebny we współczesnym społeczeństwie i przy obecnym stylu życia, dlatego też co roku wiele osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Dentysta, podobnie jak każdy inny lekarz specjalista, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje żeby wykonywać swój zawód. W celu zostania lekarzem dentystą należy przede wszystkim ukończyć studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. W trakcie studiów wybiera się dane specjalizacje stomatologiczne, jak na przykład chirurgię stomatologiczną. Po ukończonych studiach i zdaniu specjalnego egzaminu końcowego lekarz dentysta jest dopuszczony do wykonywania zawodu. Dentysta może założyć własny gabinet stomatologiczny, w którym będzie wykonywał różne zabiegi w ramach określonych specjalizacji.


Zakres zabiegów stomatologicznych

Stomatologia jest obszernym działem medycyny, w której skład wchodzą różne specjalizacje. Głównym zadaniem stomatologii jest profilaktyka oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, zgryzu oraz okolic przyległych. Bardzo często gabinet stomatologiczny oferuje szeroki zakres zabiegów dentystycznych w ramach różnych specjalizacji stomatologicznych. Usługi stomatologiczne obejmują takie działy, jak profilaktyka, stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca czy też chirurgia stomatologiczna. Dobry dentysta oferuje przeprowadzanie wielu zabiegów stomatologicznych na wysokim poziomie z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi. Na stronie internetowej danego gabinetu dentystycznego pacjent może znaleźć informacje o oferowanych zabiegach. W ramach stomatologii zachowawczej dentysta wykonuje takie zabiegi, jak wypełnianie zęba oraz leczenie kanałowe. W ramach stomatologii estetycznej najczęściej wykonuje się wybielanie zębów, zaś chirurgia stomatologiczna polega na operacyjnym leczeniu do czego zalicza się zabieg ekstrakcji zęba.


Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza z endodoncją stanowi jedną z dziewięciu specjalizacji stomatologicznych. Stomatologia zachowawcza jest bez wątpienia bardzo istotną specjalizacją, ponieważ jej zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Endodoncja z kolei stanowi dziedzinę stomatologi zachowawczej, a jej przedmiotem zainteresowań jest leczenie kanałowe zębów. Lekarz dentysta bardzo często w swoim gabinecie stomatologicznym wykonuje zabiegi związane ze stomatologią zachowawczą oraz endodoncją. W skład usług oferowanych w ramach stomatologii zachowawczej przez gabinet dentystyczny wchodzą takie zabiegi, jak opracowanie i odbudowa ubytku zęba, odbudowa z użyciem włókna szklanego oraz leczenie odroczone. Usługi związane z endodoncją to po prostu leczenie kanałowe zęba, najczęściej przy użyciu endodoncji mikroskopowej. Ponadto do stomatologii zachowawczej można zaliczyć także wszelkie działania profilaktycznie świadczone przez dentystę, jak chociażby instruktaż higieny, wizyty kontrolne czy też usunięcie kamienia nazębnego.


Sposoby wybielania zębów

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, które dotyczą stomatologii estetycznej. Wiele osób decyduje się na wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym, co nie powinno nikogo dziwić, ponieważ każdy chciałby posiadać śnieżnobiały uśmiech. Dentysta najczęściej oferuje dwa rodzaje wybielania w gabinecie stomatologicznym, a są to kolejno wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody znacząco różnią się od siebie i posiadają własne zalety. Lekarz dentysta powinien odpowiednio doradzić pacjentowi, która z metod najlepiej się sprawdzi przy danym uzębieniu. Wybielanie gabinetowe polega na nałożeniu specjalnej pasty wybielającej na zęby oraz utwardzeniu jej odpowiednią lampą. Metoda wybielania gabinetowego jest znacznie szybsza niż metoda nakładkowa, jednak ta druga metoda jest znacznie mniej inwazyjna. Niemal każdy gabinet stomatologiczny posiada w swojej ofercie wybielanie metodą gabinetową oraz wybielanie metodą nakładkową. Dobry dentysta powinien doradzić odpowiednią metodę wybielania dla pacjenta.